Rzym, czyli inaczej "Wieczne Miasto", to jedno z niewielu miast na świecie, którego cywilizacja trwa nieprzetrwanie od ponad 3 tysięcy lat.
Z Polski do Rzymu można polecieć zarówno tanimi liniami lądując na lotnisku Campino - tu lata Ryanair, jak również na lotnisko Fiumicino liniami Wizzair, Alitalia i polskim LOT'em.
Z lotniska Campino do stacji Termini w Rzymie najłatwiej możemy dojechać autobusami np.TERRAVISION.
Z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu dojeżdża pociąg ekspresowy Leonardo, który kursuje co 15 minut pomiędzy lotniskiem Fiumicino, a stacją główną Roma Termini. Podróż trwa 32 minuty (odjazdy co 30 minut z lotniska Fiumicino przed 07.08 i po 21.08 oraz pomiędzy 10.08, a 10.38 i 14.08, a 14.38. Ze stacji Termini przed 6.20 i po 20.20 i pomiędzy 09.50, a 10.20 i 13.50, a 14.20). Inne opcje dojazdu do Rzymu z Fiumicino to Pociąg regionalny FL1, które odjeżdżaja co 15 minut w dni robocze i co 30 minut w weekendy i święta. Inna opcja dojazdu to autobusy COTRAL.
Rzym to jedno z najpiękniejszych miast Europy, ale przyjeżdżając tu będziemy zdziwieni panującym bałaganem. Wychodząc z hotelu nawet w dość dobrych dzielnicach zobaczymy przepełnione kosze na śmieci, samochody zaparkowane w dziwnych miejscach, w których w polskich warunkach nie sposób byłoby zaparkować.
3 dni na zwiedzanie Rzymu to dość mało czasu. Co warto zobaczyć? Oto pierwsze 5 miejsc, które moim zdaniem każdy turysta odwiedzić powienien:
1. Zwiedzanie najlepiej zacząć od Rzymu antycznego. Szybkim krokiem przejdźmy przez Forum Romanum, które leży w obniżeniu terenu otoczone przez Palatyn, Kapitol i Eskwilin. Forum Romanum było miejscem wymiany towarów, odbywały się tu uroczystości publiczne (obchodzono tu święta religijne, wybierano sędziów, tu oskarżeni stawali przed trybunałem). Obecnie dla niektórych "kupa kamieni", dla innych "historia, którą można dotknąć" ;)
2. Będąc w Rzymie koniecznie powinniśmy zobaczyć też Koloseum. Jest to największy z wniesionych w Rzymie amfiteatrów. Koloseum mogło pomieścić nawet do 5 tysięcy osób. Swoją nazwę zawdzięcza dynastii Flawiuszów "Amfiteatrum Flavium". W Koloseum odbywały się walki gladiatorów i walki z dzikimi zwierzętami. Nie jest natomiast pewne, czy to właśnie Koloseum było miejscem, do którego wysyłano chrześcijan na śmierć. Ceny wejścia do Koloseum, Muzeum Pallatyńskiego i Forum Romanum wynoszą: normalny 16,00 euro, ulgowy (dla członków EU w wieku 18-25) 11,50 euro, dla dzieci do lat 18: darmowe bilety, można również wykupić Audio guide – 5,50 euro.
3. Kolejnym miejscem, które zdecydowanie jest warte uwagi to Piazza Navona. Jest to najsłynniejszy plac w barokowym Rzymie. Największą atrakcją placu jest słynna Fontanna dei Quattro Fiumi (Fontanna Czterech Rzek symbolizujących: Dunaj, Ganges, Nil i Rio de la Plata). Poza tą fontanną na południowym krańcu znajduje się Fontanna Maura, natomiast na północnym krańcu Fontanna Neptuna. Plac to również miejsce, gdzie można kupić obrazy lokalnych artystów, albo napić się pysznej włoskiej kawy w jednej z licznych kawiarenek.
4. Fontanna di Trevi jest to najsłynniejsza fontanna w Rzymie i nie można jej pominąć zwiedzając Wieczne Miasto. Zgodnie z legendą fontanna swoją nazwę wzięła od dziewicy o imieniu di Trevia, która odkryła płynącą tu wodę. Projekt fontanny Pietro de Cortony i Berniniego (który rozpoczął budowę fontanny) zawiera wiele symboli. Główną postacią fontanny jest Neptun, po jego obu stronach stoją dwa trytony, które są symbolem morza w czasie sztormu i ciszy morskiej. Odnajdziemy tu również statuy symbolizujące cztery pory roku, a w dwóch niszach po obu stronach Neptuna umieszczone są alegorie Zdrowia i Obfitości. Jeżeli wrzucisz 1 pieniążek do fontanny masz dużą szansę wrócić do Rzymu, 2 pieniążki na szansa na romans, a 3 na ślub. Ważne jest aby pieniążki wrzucać za siebie, przez ramie. Jeżeli jestescie kinomanami, ogladaliście film Federica Felliniego La Dolce Vita i chcielibyście sami odtworzyć scenę z filmu, w której Anita Ekberg zażywała tu kąpieli to niestety muszę Was rozczarować w rzeczywistości kąpiel w fontannie jest surowo zakazana!
5. Zamek św. Anioła to ogromna forteca, która góruje nad Tybrem. Było to kiedyś mauzoleum cesarza Hadriana (zaprojektowane i wzniesione w 130 roku n.e.). Mauzoleum było miejscem pochówku wszystkich z dynastii Antoninów. Poza miejscem pochówku było też częścią systemu obronnego stworzonego do ochrony łączącego go z drugą stroną miasta Mostu św. Anioła. W renesansie mieściły się tu więzienia i pomieszczenia gospodarcze oraz apartament papieski, archiwum i skarbiec Państwa Kościelnego. Znakiem rozpoznawczym budowli jest figura archanioła Michała.