Chciałabym przedstawić Państwu moim zdaniem dziewięć najciekawszych miejsc w Albanii.Zapraszam do przeczytania mojego Top-9
1.Berat
Berat – miasto położone w środkowej Albanii, nad rzeką Osum, ok. 45 tys. mieszkańców
Na zobaczenie Beratu proponuje zagospodarowanie jednego dnia. Zwiedzanie proponuje zacząć od Dzielnicy Mangalem. Dzielnica mieści się przy prawym brzegu rzeki Osumi wyrasta wzgórze,zaś na jego szczycie mieści się naprawdę warta zobaczenia twierdza. Zaś na zboczu wzgórza znajduję się dzielnica Mangalem, Od nazwy dzielnicy kiedyś nazywało się ówczesne miasto Berat.Dzielnica zabudowana jest tradycyjnymi bydynkami mieszkalnymi, posiadającymi fasady o kolorze białym zaś domy mają czerwone dachy. Zaś najbardziej imponującą budowlą całego Beratu jest zamek, czyli Kalaja e Berati. Mieści się on na szczycie wzgórza, powyżej dzielnicy Mangalem. Można się tam dostać poprzez przejśćie brukowaną, pełna uroku i do tego bardzo śliską uliczką. Wejście na teren zamku jest płatne, lecz kwota jest bardzo niska. Budowla została zbudowana w XVIII-XIX w.Warownia zaś jest otoczona grubym murem, zaś w jego obrębie są 24 wieżyczki. Kalaja e Berati stanowi najlepszy punkte widokowy w całym mięście . Z jej murów można zobaczyć dolinę rzeki Osumi, dzielnicę Goricę oraz Parku i Osumit i do tego biegnący wzdłuż niego deptak.
Pozniej proponuje zobaczenie Cerkwi św. Teodora Mieści się ona niedaleko głównej bramy zaś ta brama prowadzi na teren zamku a tam wznosi się cerkiew św. Teodora sama cerkiew powstała w XVI w. Cerkiew jest podobna do świątynii która mięsci się w Macedonii nad Jeziorem Ochrydzckim. Niestety mało tutaj do dzisiaj będących śladów widocznych w Światynii oprócz kilku,mało widocznych fresków. Cerkiew św. Teodora nie jest to jedyna świątynią położona na terenie Kalaja e Berati. Oprócz niej mieści się też 6 innych cerkwiprawosławnych.Pozniej zaproponuje zobaczenie Muzeum Onufriego miejsci się na terenie zamku, w obrębie katedry pw. Św. Marii .Muzeum Onufriego jest stworzone by uczcić pamięć wybitnego, albańskiego twórcy ikon, którym był bowiem Onufri. W muzeum.warto zobaczyć 173 ikony i obrazy które stworzył Onufri oraz jego uczniowie.W okresie jesienno-zimowym muzeum jest zamknięte w poniedziałki.Pozniej można zobaczyć Czerwony meczet.W obrębie Kalaja e Berati mieszczą się również ruiny meczetu, zwanego Czerwonym Meczetem. Date jego budowy określa się jako ok. XV w.,cw tym okresie gdy Berat mieścił się w rękach Turków. Podczas mijania czasu zacząć spadać na wartości przez co popadł w ruinę. Do terazprzetrwały fundamenty oraz fragment niegdyś pięknego minaretu. Warto też zobaczyć Narodowe Muzeum Etnograficzne.Mieści się ono w kierunku wschodnim od zamku. Muzeum zajmuje wnętrza dwupiętrowego domu pokazując charakterystyczne elementy osmańskiej architekturze. W czasie zwiedzania można zobaczyć ponad 1000 eksponatów, one zaś pokazują dawne tradycje kupieckie oraz rzemieślnicze.Warto też zobaczyć będące tam llokalne stroje, hafty oraz pomieszczenia mieszkalne.gdzie mieszczą się bardzo wiekowe meble. Warto wiedzieć że w okresie jesienno-zimowym muzeum jest nieczynne poniedziałki. Później zaproponuje zobaczenie Meczetu Kawalerów. Mieści się on nad brzegiem rzeki Osumi, przy drodze schodzącej z twierdzy.Jego nazwa wywodzi się od tego że oddawali się tutaj modlitwie głównie kawalerowie, którzy szukali kandydatki na żonę. Meczet powstał w XIX w., zaś jego górną część stanowią fasady posiadające interesujące malunki.Dobrym miejscem na spacer jest dzielnica Gorica, która mieści się naprzeciwko wzgórza zamkowego.Na pierwszy rzut oka widać idetyczne budynki mieszkalne.Można też udać się do kawiarni czy zamieszkać w hotelu znajdującym się w dzielnicy..Na koniec dnia w Berat proponuje zobaczenie Bulevardi RepublikaMieści się ona w kierunku wschodnim od dzielnic Mangalem i Gorica, wzdłuż rzeki.Można będąc tutaj zobaczyć liczne knajpki oraz kawiarnie. Warto zobaczyć z niego też niesamowita panoramę starówki i jej tysiąca okien.
2.Butrint
Aktualnie w składzie całego kompleksu archeologicznego w Butrint znajdują się świątynia Asklepiosa, ruiny amfiteatru na ok. 1500 osób, rzymskie termy, Prytanejon Gimnazjon,bedace z V wieku n.e. Baptysterium, ruiny pochodzenia bizantyjskiego bazyliki oraz pozostałości po stojących murach miejskich. Warto przyjrzeć się baptysterium które ma do zaoferowania niesamowite i do tego bardzo piekne oraz dobrze zachowane mozaiki (ich mały fragment warto oglądać w ruinach. Świątynia kiedyś a było to w czasach cesarstwa stanowiła druga co do wielkości świątynie pisisdshsca chrzcielnice pierwsza był zaś Kościół Hagia Sofia w Konstantynopolu.
Minusem jest niestety cena biletu wstępu dla obcokrajowca która jest nawet kilkakrotnie wyższa niż dla człowieka będącego Albańczykiem.
3.Gjirokastra
Gjirokastra – miasto znajdujące się w południowej Albanii w okręgu Gjirokastra. W roku 2005 r. miasto znajdowało się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto przez równo 500 lat mieściło się pod władzą Imperium Ottomańskiego. Zaś pod władzę albańską przeszło w 1944r. Miasto jest pełne uroku dzięki stromym ciasnym oraz kamiennym uliczkach.Warto też zwrócić uwagę na oraz sklepiki tutejszych rzemieślników i o szarej barwie dachy domów, wykonane z łupków skalnych. Najważniejszą atrakcją do zobaczenia Gjirokastrdzie jest twierdza, znajdująca się wysoko na wzgórzu, ponad miejską starówką.
Twierdza zaś pochodzi z czasów bizantyjskich. Była rozbudowywana na polecenie Alego Paszy z Tepeleny w XIX w.Kiedyś służyła jako garnizon wojskowy. W czasach komunistycznych była zaś więzieniem.Wstęp do twierdzy to wydatek rzędu 200 Leków.Teraz znajduję się tam Muzeum Wojskowości (kolekcja włoskich i niemieckich dział z okresu II wojny światowej).
Gjirokastra stanowi rodzinne miasto najbardziej sławnego na całym świecie pisarza pochodzenia albańskiego – Ismaila Kadare. W mieście również miało miejsce rozrywania się akcji również kilku powieści pisarza np. “Kolacji dla wroga”.
W Gjirokastrze zaś w 1908 r. urodził się będący później komunistycznym przywódcom Albanii – Enver Hodża. Po II wojnie światowej panujący reżim komunistyczny zmienił Gjirokastrę w miasto-muzeum które było poświęcone czci Envera Hodży. Dziś rodzinny dom Envera Hodży stanowi muzeum etnograficzne.
4.Ksamil
Ksamil mieści się na południowym krańcu albańskiego wybrzeża Ksamil, miejsce jest kurortem. Jest on szczególnie odwiedzany przez nas Polaków. Wielkim atutem Ksamilu są przepiękne ale i tłoczone plaże. Ksamil posiada ładny widok widok na Korfu zaś jego położenie między morzem Jońskim a Jeziorem Butrinti stanowi o dobrej normie baze turystyczna. Niektórzy nawet nazywają ja patrząc ma przepiękne widoki oraz wodę o turkusowej barwie nazywają miejscowość mianem albańskich Karaibów. W Ksamilu mieści się najpiękniejsza plaża Albanii.
W Ksamilu warto zobaczyć przepiękne widoki oraz niesamowite zachody słońca możliwe do zobaczenia w czasie długich spacerów.
5.Llogara Pass
Parku Narodowy Llogara stanowi bujne lasy sosny oraz dęby.Tutaj warto też zobaczyć liczne pasma górskie oraz przepiękne Morze Jońskie. Park Narodowy Llogara,znajduję się w odległości 40 km w kierunku południowo dnim od Vlory. Park jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków przyrody w Albanii, nic dziwnego bowiem piekna oraz bogata flora i fauna i przepyszne potrawy mówią same siebie. Park jest czynny przez cały rok park lecz najczęściej odwiedzany w okresie letnim.
Przełęcz Llogara,która osiąga szczyt na wysokości 1017 metrów, jest otoczona lasami królewskimi, co dziwne te wyjatkowe lasy są chłodne nawet w czasie goracego lata. Wśród nich znajduję się tzw. Flag Pine ( Pisha Flamur) ,jest mające sto lat drzewo, wygięte z wiatrów majace kształt flagi.Warto odwiedzić restauracje w Llogara i.spróbować dań mięsnych lub gorących kulaç (Albańska wersja gorącego biszkopta) ze świeżym lokalnym masłem oraz serem, i spróbujcie Państwo też domowy jogurt, zwykły mający orzechy oraz słynny miód.
6.Porto Palermo
Porto Palermo - jest zatoka położona w nieopodal Himary, na południowym krańcu kraju.Miejsce jest przepiękne i zjeżdżają się tutaj turyści z całego kraju. Nie ma w tym nutki przesady bowiem wodą jest tu ciepła i czystą. A pełen tajemnic zamek jest obowiązkowym punktem do zobaczenia. Zamek stanowi jedna z kilku twierdz znajdujących się na terenie Albanii które do teraz pokazują jakapotęgę miało Imperium Osmańskiego ponad 200 lat temu. Miejsce na pewno zostajace na długo w pamięci.
7.Saranda
Saranda – jest miastem położonym w południowej Albanii, stolicą okręgu Saranda w obwodzie Wlora. Mieści się nad Morzem Jońskim.
Saranda jest bardzo ciekawym miastem mającym wiele atrakcji. Mieszczą się tutaj takie atrakcje jak Blue Eye, jest górskie jezioro tzw Niebieskie Oko,stanowi ono za cud natury woda tam sie znajdująca. Tutaj warto zobaczyć przepiękne plażę oraz warto starożytne miasto Butrint znajdujące się na Liście UNESCO. Można też zobaczyć zamki Lekursi oraz Ali Paszy znajdujące się we Vrine, ruiny mieszczące się w Finiq, kościół bizantyjski położony w Mesopotam czy również klasztory św. Jerzego i Czterdziestu Świętych. Ciekawostka jest że Czterdziestu Świętych to jest nazwa miasta Saranda ,została przetłumaczona z języków włoskiego bądź greckiego.
8.Syri i Kalter
Syri i Kalter to rezerwat przyrody położony w Albanii.
Syri i Karnel jest wulkanicznim źródłem mieszczącym się pod ziemią, tzw. wywierzysko – z niego woda wypływa pod bardzo dużym ciśnieniem.wynoszącym aż 6m3/s. Jaskinię do tej pory udało się odkryć do głębokości 45 metrów. Woda w rozlewisku posiada temperaturę wynoszącą ok 10 stopni Celsjusza, co powoduje bycie w takiej wodzie w ciepłe dni jest doskonałym sposobem na zrelaksowanie się.Widząc źródło z góry można poczuć że obwódka groty przypomina tęczówke, zaś mający ciemniejsza barwe można porównać do źrenicy.
Syri i Kalter takich miejsc gdzie można w pełni się zrelaksować. Woda jest tu bardzo czysta, warto spojrzeć na algi i oraz maleńkie zwierzęta butujace na dnie rozlewiska. Miejscowi ludzie twierdza , że woda posiada różne kolory zaś są one zależne od pory dnia.Wczesnym porankiem jawi się jako szmaragdowa powoduje to słońce świecące za góry.
Koszt wstępu wynosi 200 ALL (ok. 6 zł).
9.Tirana
Tirana – jest stolicą i największym miastem Albanii jest położone nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë.
Będąc w Tiranie zaproponuje zobaczenie następujących miejsc
Plac Skanderbega – jest to główny plac mieszczy się w centrum Tirany nazwa pochodzi od nazwiska bohatera narodowego Albanii – Skanderberga (Gjergj Kastrioti Skënderbeu). Plac ma wymiary 40 tys. metrów kwadratowych, znajduje się tu pomnik Skanderberga.
Wieża zegarowa – zbudowana została w 1811 roku, posiada wymiary 35 metrów wysokości, na szczyt można dojść idąc przez 90 stopni; w 2016 roku została ona odnowiona.
Zamek w Petreli – zamek mieści się w odległości 15 km od Tirany, fortyfikacje w tym miejscu powstały już w V wieku, zaś w tej formie zamek istnieje od XV wieku.Zamek znajduję się na skalistym wzgórzu 390 m n.p.m.
Meczet Ethem Beja – meczet został zbudowany w 1823 roku, jest on religijnym zabytkiem kulturowym znajdującym się w Albanii.
Katedra Świętego Pawła –jest to największa świątynia wyznania katolickiego w Albanii.
Katedra Zmartwychwstania – katedra mieści się w Albańskim Kościołe Prawosławnym totrzeci odnośnie wielkości kościół prawosławny w Europie.
Grobowiec Kaplana Paszy – zbudowane zostało na początku XIX wieku jest to mauzoleum jednego z władców Tirany.
Posąg Matka-Albania – posąg mieści się na Placu Skanderberga, ma wysokość 12 metrów .
Dzielnica Ish-Blloku – dzielnica znana jako centrum rozrywki, można tam znaleźć wiele sklepów, restauracji, pubów i kawiarni.
Park Narodowy Dajti – mieści się w odległości 26 kilometrów w kierunku wschódnim od Tirany, a góra Dajti, u której podnóża leży Tirana, posiada 1613 metrów wysokości.
Narodowa Galeria Sztuki – galeria powstała w 1954 roku,mieszczą się w niej eksponaty przedstawiające sztuke bizantyjska i albanska pochodzące z XIX wieku i czasów późniejszych.
Mozaika „Albania” – są to ruiny dawnego rzymskiego domu z III wieku, na którego miejscu w ok V i VI wieku została stworzona bazylika paleochrześcijańska.
Muzeum archeologiczne – stanowi pierwsze muzeum które zbudowano w Albanii po II wojnie światowej.
autor życie to ciągła podróż