Zapraszam Państwa tym razem do położonego w Albanii Durres. Durrës, Durrësi –położone jest w zachodniej Albanii nad Adriatykiem. Durres stanowi jedno z najstarszych miast w Albanii, zaś biorąc pod uwagę liczbę ludności Durres jest drugim miastem. Ponadto Durres stanowi główny port kraju. Stolicę obwodu, okręgu oraz gminy Durrës. Powierzchnia Durres wynosi : 338,3 km² .
Po pobycie w Durres mogę powiedzieć że dzieli się on na Durres plaze i Durres miasto. Pierwsze miejsce które odwiedziłam to Royal Villa of Durrës byłam tutaj godzinę. Wraz z końcem monarchii w 1945 r. Villa przeszła na państwo i tym samym była ona budynkiem recepcji rządowej w czasach rządów komunistycznych. Rok 1997 spowodował dewastacje Albanii. Obecnie budynek jest "nieotwiertelny" dla turystów, wyjątek stanowią sesje weselne. Jednak podczas spaceru widziałam przepiękna zewnętrzną część budynku. Tutaj widziałam również przepiękny zachod słońca. Zaś chłodne morskie powietrze i cudowny biorąc zapach sosnowych drzew rosnących na zboczu wzgórza był bardzo świeży.
Później udalam się do Amfiteatru w Durrës jest zbudowany na podstawie elipsy posiadającej wymiary 132.4 x 113.2 m. Biorąc pod uwagę arenę ma ona wymiary 61 x 42 m. Amfiteatr stanowi jeden z największych w dobrym stanie amfiteatrów na Bałkanach, mieszczących ok 20 tysięcy widzów. Wewnątrz amfiteatru mieści się chrześcijańska kaplica z pieknymi w dobrym stanie mozaikami. Amfiteatr powstał już w początkach II w. n.e. kiedy to panował cesarz Trajan. Wtedy to amfiteatr służył walkom gladiatorskich trwajacym do IV w. Niestety to miejsce jak.i wiele pięknych na świecie uległo dużym zniszczeniom w wyniku trzęsienia ziemi mającego miejsce w latach 345/346. Później na terenie amfiteatru wzniesiono piękna zdobiona freskami kaplicę. W VI w. ściany kaplicy ozdobiono poprzez piekne mozaikami. W czasach osmańskich amfiteatr został zasypany ziemią. Odkryto go ponownie kiedy to były prowadzone badania wykopaliskowe prowadzone w 1966 przez Vangjela Toçi. W latach 60 miało miejsce zburzenie 33 domów prywatnych, aby stworzyć dogodny dojazd do amfiteatru. Pełne odsłonięcie obiektu nastąpiło w latach 80. XX w. zaś odsłonięcia dokonali archeolodzy. Do początku XXI w. nie prowadzono na terenie amfiteatru prac konserwatorskich. W 2004 władze miasta rozpoczęły renowację obiektu a pomogły mu w tym władze Uniwerstytetu Panamy. Moim zdaniem miejsce jest warte zobaczenia mi bardzo się podobało. Jest zarazem pełne historii jak i tajemnice. Nie ma tutaj może dużo do zobaczenia lecz to co widziałam czyli freski dobrze zachowane w pełni mi wystarcza w miejscu jest mnóstwo historii widać ja wszędzie. Warte zobaczenia.
Później udałam się do Durrës Archaeological Museum tam spędziłam 3 godziny zaś w 20 minut dotarłam tam autem. Ładna słoneczna pogoda plus Muzeum pełne historii zarówno dawniejszej jak i bliższej. Muzeum stosunkowo małe udostępniony parter do zwiedzenia można je zobaczyć w ok godzinę ale ja wolałam na spokojnie pooglądać spędziłam tu 2 godziny na plus. Jedyny minus to stosunkowo mała ilość eksponatów. Muzeum archeologiczne to z najbardziej interesujących miejsc w Durres. Widziałam tutaj zabytki ruchome które w większości udało się zdobyć podczas badań podwodnych. Bardzo mi się podobała kolekcja rzymskich monet oraz piec, on zaś służył do wypału ceramiki i miał duże rozmiary. Nie tylko te eksponaty są przepiękne rowniez reszta ceramiki rzeźby, lampki oraz zabytki metalowe są warte zobaczenia. Miejsce do odwiedzenia dla każdego.Kawał dobrej historii. Na tym zakończyłam dzisiejszy dzień. Kolejny dzień zaczęłam od wizyty na Beach of Durrës i spędziłam tam 2 godziny. Tam widziałam kilka kilometrów długich wodolotów. Dzieki Bogu znowu trafiłam na bardzo dobrą pogodę świeciło słoneczko i było ciepło. Plaża jawila się jako piaszczysta a woda wokoło była głęboka. Wizytę na plaży wspominam dobrze oprócz tłumu i sporej ilości śmieci plaża bardzo mi się podobała.
Później udałam się zobaczyć bizantyjski zamek.Wieża wenecka jest częścią bizantyjskiego zamku w Durrës.Sam zamek był uznawany za jeden z najsilniejszych twierdz na zachodnim wybrzeżu Adriatyku w średniowieczu. Biorąc pod uwagę połowę XV wieku, kiedy to Durres było pod wpływami Wenecji, wieża zmieniono a konkretnie ją przebudowano i nadano jej współczesny wygląd. Castle stanowi to wieże zwaną wenecką i część murów obronnych, w baszcie mieszczącej się samej górze znajduje się kawiarenka. Stamtąd jest przepiękny widok na port oraz morze. Tutaj też widziałam plac a na nim dwóch żołnierzy mierzacych do siebie z broni. Jeden jest socjalistyczny, drugo postsocjalistyczny. Miejsce warte zobaczenia.Stamtąd udałam się zobaczyć Porf f Durrës to bardzo ładne miejsce przepięknymi widokami rozpoczęłam tutaj przyjemny odpoczynek.Miejsce stanowi dobrze zorganizowany port promowy. Trasy na promy zaś są krótkie, a funkcjonariusze graniczni działają tutaj szybko i co najważniejsze skutecznie.
Później wybrałam się na spacer na dwa molo. Pierwsza z nich to konstrucja betonowa mająca duże schody.Widziałam tutaj cudowny zachód słońca. Drugie molo było konstrukcji stalowo betonowej. Tam na samym końcu był panoramiczny lokal mający nazwę Pista e Re. Obydwa mala są niedaleko siebie a widoki z nich robią wrażenie. Wycieczkę zakończyłam zobaczeniem nowego głównego placu Sheshi Liria, z meczetem i pieknymi fontannami. To był bardzo miły spacerek .
autor podróżniczka z pasją