Moim następnym celem podróży był Galway położony w Irlandii.Tam zobaczyłam dziewięć atrakcji.Zapraszam na moje Top-9.
1.Clarinbringe
Clarinbridge (po irlandzku Droichead an Chláirín, znaczy „Small Board Bridge”) to niewielkich rozmiarów wioska, znajdująca się w odległości około 15 minut jazdy w kierunku południowym od Galway w Irlandii, konkretnie w diecezji Kilmacduagh. Wioska jest usytuowana u ujścia rzeki zwanej Clarin dokładnie na samym końcu zatoki nazywanej jako Dunbulcaun, stanowi ona jedną w najbardziej wysuniętych w kierunku wschodnich część zatoki Galway.
2.Cliffs of Moher
Klify Moher stanowią mające 8 kilometrów pasmo obejmujące klify, których wysokość sięga do 214 metrów. Będąc tutaj warto zobaczyć widok wychodzący na Wyspy Aran oraz wdrapać się na wieże obserwacyjną. Podczas wizyty w tym miejscu czekają na Państwa wycięte wprost z bajki widoki. Miejsce jest obowiązkowym punktem w czasie pobytu w mieście. Proponuje zobaczyć róznież tę atrakcję ze strony Oceanu podczas rejsu płynąc na pokładzie statku. Stanowi to cudowne doświadczenie lecz jest to dostępne przy dobrych warunkach pogodowych. Warto zobaczyć tę majestatyczność i oddać się chwili. Podsumowując to bardzo pozytywne doświadczenie.
3.Galway Cathedral
Katedra w Galway jest biorąc pod uwagę wielkość jednym z największych budowli w mieście. Budynek charakteryzuje wysoką mającą osiem kątów kopuła. Katedra powstała w 1965 roku i została zbudowana z kamienia którym był wapień Galway. Budowa miała ogromne rozmiary i trwała osiem lat. Atrakcja stanowi połączenie różnych głównie występują odwołania do epoki renesansu, wieża posiada romański styl, a w nawach głównym widać hiszpańskie wpływy.
Budowla to spełnienie marzenia biskupa Micheala Browne'a, będącego odpowiedzialnym za jej powstanie. Budowla to dzieło projektu J.J. Robinsona. W środku mieszczą się bardzo ciekawe dzieła odnoszące się do sztuki sakralnej ostatnich 40-50 lat w Irlandii. Warto spojrzeć na posąg Matki Bożej. Proponuje też zwrócić uwagę na ogromnych rozmiarów mozaikę ukrzyżowania za ołtarzem, która jest dziełem Patricka Pollena. Powstała ona z maleńkich rozmiarów barwnych płytek. Na sam koniec nie można pominąć wspaniałego oraz kolorowego okna różanego położonego nad organami będącego dziełem autorstwa George'a Campbella. Katedra jest naprawdę inspirująca.
4.Galway City Museum
Muzeum miejskie w Galway jest usytuowane obok Łuku Hiszpańskiego dokładnie rzecz biorąc stoi przy brzegiem rzeki Corrib w mieście Galway. Muzeum miejskie w Galway zostało stworzone w połowie lat 70. XX wieku i po raz pierwszy znajdowało się w Comerford House nieopodal Łuku Hiszpańskiego. W kwietniu 2007 r. został stworzony nowy, specjalny budynek muzeum, umieszczony za siedzibą starego muzeum w Comerford House. Nowy projekt dotyczący Muzeum Miasta Galway został stworzony z inicjatywy Rady Miasta Galway pełnił on funkcje dbania o dziedzictwo kulturowe oraz o aspekt kulturalny. Muzeum Miejskie w Galway ma na celu pokazanie źródeł mających powiązanie z historią miasta Galway. W środku miejsca można podziwiać historię naturalną, sztukę, geologię, historię społeczną oraz życie ludowe. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 17:00,będąc.tutaj wejdą Państwo bezpłatnie.
5.Galway Market
Galway Market jest to miejsce będące rynkiem ulicznym. Handel odbywa się przy kościele św. Mikołaja w centrum miasta. Będąc w tym miejscu czekają na Państwa setki straganów mających do zaprezentowania lokalne produkty rzemieślnicze oraz inne świeże towary. Jeżeli chcą Państwo zakupić takie produkty jak warzywa czy chleb proponuję udać się na rynek w sobotę. Stoiska mające do sprzedaży żywnością oraz jedzenie na wynos są czynne codziennie. Można tutaj usłyszeć gwarne rozmowy oraz zrobić zakupy. Rynek jest otwarty przez cały rok w soboty od 8.00 do 18.00 oraz w niedziele, święta państwowe, piątki w lipcu i sierpniu oraz codziennie podczas Galway Arts Festival od 12.00 do 8.00. Tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy jest czynny w godzinach od 9:00 do 18:00 od 14 do 24 grudnia .W tym momencie występują tutaj bardzo duże ilości domowych świątecznych potraw. Występuje wtedy magiczna atmosfera miejsca pośród mnóstwa świateł.
6.Poulnabrone Portal Tomb
Poulnabrone (Poll na Brón) – jest to neolityczny dolmen umieszczony na terenie płaskowyżu Burren w konkretnie w hrabstwie Clare w zachodniej części Irlandii.
Dolmen posiada formę portalu stworzonego z będącej płaską granitowej płyty stropowej ważącej ok 40 ton znajduje się ona na dwóch ogromnych głazach nośnych mających wymiar wysokości 1,8 m i będącej ustabilizowaną z tyłu przez dwa będące mniejszymi powstałe z kamienia wsporniki.
W 1985 roku powstało pękniecie występujące na jednym z kamieni nośnych. W tym czasie wymieniono oraz odnowiono monument. W oparciu o pracę archeologiczne prowadzone pod kierownictwem dr Anne Lynch znaleziono w środku grobowca szczątki 21 osób (pośród nich była szóstka dzieci oraz piętnascioro dorosłych ciała) pochodzące z okresu między 3800 a 3200 p.n.e. Część pośród tych szczątków posiadała ślady napalenia oraz nacinania pozostałe po jakimś rytuale pogrzebowym. Wtedy ustalono, że osiem dorosłych prowadziło intensywny tryb życia i miało zwyrodnienia stawów. Zidentyfikowano wówczas cztery kobiety oraz czterech mężczyzn.
7.River Corrib
Rzeka Corrib łączy Lough Corrib z morzem w Galway. Rzeka biorąc pod uwagę wielkość jest jedną z najkrótszych rzek w Europy.
Rzeka Corrib posiada bardzo słynny oraz poszukiwany odcinek nazywany jako Galway Fishery. Owy odcinek ,,biegnie " na około 250 jardów od jazu, w kierunku w dół do mostu Salmon Weir, dokładnie w samym centrum Galway.
Rzeka Corrib posiada bardzo dużą ilość pstrąga morskiego, choć jego wielkość jest małych rozmiarów. Połów tych ryb zaczyna się się na początku czerwca, a apogeum przypada na połowę lipca.
Połowy mają miejsce się przy Friars Cut tuż pod Lough Corrib iwystępują dalej aż do jazu znajdującego się w mieście Galway, gdzie dana rozpiętością wynosi około 4,5 mili.
Miejsce bardzo dobre aby odprężyć się pośród zielonych pas i promieni słońca oddając się z pasją łowieniu ryb.
8.St.Nicholas Church
Kościoł,,Mikołaja" powstał około 1320 roku. Prawdopodobnie w 1477 roku modlił się Krzysztof Kolumb a było to przed jedną z prób zdobycia Nowego Świata. Jednak dowodów o wymiarze realnym na to wydarzenie nie ma. W ciągu wieków budowla została zmieniona z rzymskokatolickiej na irlandzkią a później znowu przekształcona co najmniej cztery razy. Wraz z 2002 rokiem został on uczczony (dla części nawet oczerniony) a było to w odniesieniu do posiadania pierwszego w historii błogosławieństa udzielonego dla związków partnerskich tych samych płci w irlandzkim kościele. W środku Kościoła mieści się pochodzący z XII wieku grób krzyżowca mający napis będący w języku normańskim, warto też spojrzeć na chrzcielnica posiadającą zdobienia powstałą w XVI lub XVII wieku .
9.The Aran Islands
Zatoka Galway stanowi trzy powstałe z wapienia oraz mające skalistą strukturę skały, z których złożone są wyspy Aran. Będąc tutaj czeka na Państwa połączenie kultury, rodowitego języka oraz archeologii i geologii z. silnym wyrazem historii. Każda pośród trzech wysp, mających nazwy Inis Oirr, Inis Mór oraz Inis Meáin posiada inny wymiar, ciekawy wymiar stanowi razem złożony krajobraz obejmujący morze w stosunku do ciasno położonych pól. Będąc w tym miejscu można też spojrzeć na skaliste brzegi oraz dziewicze plaże. Wyspy przez wieki były atrakcyjne dla artystów, gości oraz pisarzy. Można też dostrzec pochodzące ze starożytności zabytki oraz to co pozostawało po wczesnochrześcijańskiej epoce oraz można też z przyjemnością oglądać historyczne latarnie morskie i poczuć też historyczny wymiar tego zabytku. Myślę, że wizyta na wyspach będzie idealnym rozwiązaniem dla tych którzy chcą w spokoju odpocząć oraz pospacerować wśród zielonych traw. Pokochają Państwo to miejsce za wszech obecny duch historii oraz cudowną atmosferę.
autor Miasta na weekend Top 9