Moim następnym celem podróży była Madara czyli maleńka wioska usytuowana w północno-wschodniej części Bułgarii, znajduje się ona w odległości ok 10 km w kierunku wschodnim od punktu którym jest miasto Szumen.Będąc na tym obszarze z pewnością zainteresuje Państwa umieszczony na obszarze Narodowego Rezerwatu Historyczno-Archeologicznego występujący powstały w skale o pionowym kształcie wysoki na około 20 metrów będący monumentalnym oraz wywodzący się z epoki średniowiecznej relief naskalny noszący nazwę Jeźdźca z Mandry.
Ten wspaniały posąg jest płaski i pokazuje on jeźdźca umieszczonego na koniu, przeszywającego włócznią lwa, oraz psa który to za nim podąża biegnąc. Pomnik ma do zaoferowania realistyczne ujęcie siedzącego na koniu jeźdźca ukazanego jako wojownik mający włócznie oraz wcześniej przytaczanego psa. U nóg konia można też zobaczyć przebitego przez włócznie lwa. Atrakcja stanowi odwołanie do wczesnobułgarskiej sztuki średniowiecznej.
Rzeźba usytuowana jest w Rezerwacie Archeologiczno-Historycznym, znajdującym się w masywie górskim Starej Płaniny. Aby do tego miejsca się dostać trzeba przejść przez ponad 100 schodów. W otoczeniu rzeźby można dostrzec spisane w języku greckim inskrypcje przedstawiające bardzo słynne o zasługujące na sławę poczynania władców bułgarskich, oraz historie obejmujące bardzo zaszłe oraz istotne wydarzenia mające miejsce w państwie bułgarskim. Powstanie reliefu ma ścisły związek z żyjącym w czasie VIII wieku chanem Bułgarii - nazywanym jako Terwełem oraz ma ona wyraz typowo symboliczny odnoszący się do uznania samego państwa bułgarskiego przez Bizancjum, wówczas było to ogromne osiągnięcie dla Bułgarów. Monument jest wysoki na przeszło 23 metry wysokości i potrafi zrobić na turystach bardzo duże wrażenie. Owy zabytek przypomina o dawnych czasach pełnych świetnosci zeszłych władców Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego, które funkcjonowało w okresie od 681 do 1018 roku. Wraz z 1979 rokiem Jeździec z Madary znalazł swoje miejsce Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nie jest wiadome kto stworzył dzieło z dużą dobą prawdopodobieństwa była to pochodzącą z nomadzkiego plemienia koczowników. Badacze też nie ustalili kim był owy jeździec czy to osoba samego chana czy też innego człowieka.
W 2008 roku odbywało się ogólnonarodowe głosowanie, gdzie dokonano wybroru Jeźdźca trackiego z Madary na mający wymiar międzynarodowy symbol miasta Bułgarii. Podobizna posągu jest możliwa do ujrzenia na większości z teraz dostępnych bułgarskich monetach. Pełna kopia reliefu jest możliwa do zobaczenia w Muzeum Archeologicznym w Sofii.
Nieopodal od tego zabytku można ujrzeć inspirujące Muzeum Archeologiczne, gdzie są dostępne bardzo liczne artefakty które to pochodzą z okresu kiedy miało miejsce prace archeologiczne które prowadzone były w okolicy Madary. Będąc na tym terenie można też zobaczyć źródło rzeki Madary w którym kiedyś były znalezione wielkich rozmiarów gliniane dzbany które są wkopane w ziemię oraz istnieje też możliwość zobaczenia położonych w okolicy grot skalnym w których kiedyś żyli mnisi.Zabytek jest czynny w okresie letnim w godzinach od 8:00 do 19:00.W sezon zimowym można go odwiedzić w godzinach od 8:00 do 16:00
Bardzo mi się spowodował ten bogaty w historię posąg.