W Szprotawie przy ul. Krasińskiego natkniemy się na wyjątkowy most. Powstał w 1924 roku i reprezentuje cenny pod względem architektonicznym styl Bauhausu.
Bauhaus to nazwa osobliwego kierunku w architekturze, zrodzonego w Weimarze na początku lat 20. ubiegłego wieku. Jego prekursorami byli berliński architekt Peter Behrens i Henry van de Velde, założyciel Szkoły Rzemiosł Artystycznych. W dużym uproszczeniu ideą Bauhausu jest dążenie do połączenia techniki ze sztuką i funkcjonalności z estetyką.
Mimo iż niewielu potrafi wskazać budowle Bauhausu, to statystyczny obserwator określa je jako posiadające swój urok i przyciąganie. I tak właśnie on działa, funkcjonalność oparta na przesłankach psychologicznych. W projektowaniu należy uwzględnić także biologię, socjologię, ergonomię.
Szprotawa posiada kilka unikatowych zabytkowych budowli powstałych w duchu Bauhausu. Most przy ul. Krasińskiego, a dokładnie jego balustrady wykonane są z prefabrykatów, co czyni je prostą i powtarzalną konstrukcją. Niemniej projektant pomyślał równocześnie o ożywieniu poprzez wkomponowanie partii prostych potrójnych szczelin. Dzięki temu uzyskał efekt geometrycznego porządku, estetycznego ładu i dyscypliny, a użytkownicy mostu nie zostali zupełnie odcięci od przestrzeni za balustradą.
Poręcze balustrady zostały zaokrąglone, czyniąc je ergonomicznymi i bezpiecznymi. W celu uniknięcia monotonii przyczółki mostu zaakcentowano masywnymi blokami z betonu. I tak powstała budowla łącząca w sobie prostotę wykonania z walorami użytkowymi i estetycznymi.
Warto dodać, że budynki związane z działalnością Bauhausu lub stanowiące świadectwo jego działalności w Weimarze i Dessau-Rosslau zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Tekst i zdjęcia: Maciej Boryna 2023
Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej