Moim następnym celem podróży było Pamukkale mieszczące się w odległości około 200 km od Kuasasi. Jednak ten duży dystans jest wart tego, aby go pokonać, gdyż nagrodą są niezapomniane oraz bajeczne widoki.
Ten niezwykły obszar był najlepszym miejscem na powstanie Parku Narodowego. Teren Parku Narodowego, o którym mowa znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazwa Pamukkale przetłumaczona w języku tureckim oznacza po prostu „bawełniany zamek”. To określenie wskazuje na kształt oraz istotę skalnych formacji.
Będąc tutaj musicie Państwo mieć świadomość, że mająca wręcz wrzącą temperature woda wypływająca ze zbocza góry Cokelez, jest bogata w bardzo duże stężenie wapnia, on bowiem wytrąca się na owej powierzchni. Dlatego też mamy możliwość zobaczenia bardzo inspirujących form skalnych.Można do nich zaliczyć: baseny, stalaktyty oraz tarasy. Te niesamowite formacje są wprost niezwykłe, a powstają już od 14 tysięcy lat.
Samo miejsce jest znane oraz miało swoją dużą wartość już w epoce starożytnej, wówczas na tej ziemi istniało uzdrowisko – Hierapolis. Aktualnie mogą Państwo spędzając czas w tym miejscu zobaczyć pozostałości ruin takich budynków jak teatr, łaźnia, świątynia, cmentarz czy pozostałości ulic. Współcześnie obszar ma wysokość 160 metrów, a umieszczone na nim osady zajmują długość 2700 metrów, a szerokość kształtuje się na poziomie 600 metrów.
Oto wybierając się w te miejsce czeka na Państwa oferta ogromnym rozmiarów naturalnych kąpielisk, bogatych we właściwości wpływające bardzo korzystnie na organizm ludzki. Właściwie bardzo ciekawą opcją jest możliwość odbycia kąpieli w Basenie Kleopatry, gdzie pod wodą są umieszczone antyczne kolumny. Oprócz tego możliwe do zobaczenia są tutaj skały typu osadowego zwane trawertynami. Te skały pełniły funkcje od dawien dawna jako surowce o zdobym charakterze w budownictwie.
W czasie kiedy to przechodzą Państwo przez obszar atrakcji płacąc za bilet, mogą wejść na bardzo znane o białej barwie tarasy. Należy wiedzieć, że aby wdrapać się na skały należy zdjąć buty. Myślę, że urzekną Państwa te przepiękne ruiny dawnego Hierapolis oraz mieszczące się na tarasach baseny. Mnie osobiście kąpiel w wodach termalnych sprawiła niezwykłą przyjemność. Woda mająca temperaturę ok 35°C bardzo dobrze wpływa na zdrowie. Sądzi się nawet, że ma ona wpływ na odmłodzenie. Oprócz tego sądzi się że kąpiel dobrze wpłynie na osoby cierpiące na reumatyzm, choroby skóry oraz oczu. Ponadto ma zbawienny wpływ na nadciśnienie, oraz złagodzenie stanów wyczerpania zarówno fizycznego jak i nerwowego.
Będąc tutaj obowiązkowe jest zaopatrzenie się w zapas wody, zabezpieczenie głowy przed słońcem, posmarowanie się kremem do opalania. Kiedy będą Państwo już na tym terenie warto też dobrze zjeść w restauracji oraz przybliżyć bliskim czar tego miejsca kupując im pamiątki.
Atrakcja jest otwarta każdego dnia w godzinach biorąc pod uwagę sezon letni czyli ( od 1 kwietnia – 1 października) od 6.30 do 21.00. W następnych miesiącach jest czynny od 6.30 do 19.00. Basen Kleopatry jest czynny jedynie w okresie letnim w godzinach 8.00-21.00. Wejście na obszar parku narodowego to wydatek rzędu – 50 TRY (około 8 euro).
autor prezetując kolekcję skarbów z podróży