Moim kolejnym punktem w podróżach była Pustynia Gobi mieszcząca się w Mongolii. To pustkowie jest największą pustynią znajdująca się w Azji. Region swoim zasięgiem obejmuje dwa kraje. Z jednej strony ciągnie się od północno- zachodniej części Chin, a biorąc pod uwagę kierunek południowy dociera aż do Mongolii. Ta pustynia pod względem powierzchni jest piątą pośród takich miejsc na świecie.
Nazwa pustyni Gobi wywodzi się w bezpośredni sposób od mongolskiego słowa „Govi”, tłumaczonego jako „półpustynia”. Podążając z kierunku północnego- zachodu na południowy- zachód ten obszar ma wymiary rzędu 1600 kilometrów powierzchni. Teren,, ciągnący" się z północy na południe ma długość 800 km. Tylko 5% pośród całościowego rozmiaru stanowią wydmy. Większy rejon Pustyni Gobi to strefa pełna gór, piasków,stepów pustynii wyżynnych, pustyni żwirowo- kamienistych oraz miejsc gdzie mieszkają hodowcy wielbłądów.
Dawniej ten region był traktowany jako znaczący element tworzący Imperium Mongolskiego, a przez niego wiodła trasa Szlaku Jedwabnego. W oparciu o swoje położenie geograficzne pustynia Gobi określana też jest jako zimna pustynią. Nazwa jest związana z tym jak duże różnice temperatur każdego dnia mają tutaj miejsce. Obszar cały czas powiększa się, zajmującąc coraz większą powierzchnie.
Pustynia Gobi poza tym jest najważniejszym miejscem archeologicznym, to tutaj dokonano pierwszego odkrycia dinozaurów, które złożyły w tym właśnie miejscu jaja. Miejsce słynie z występowania tu takich surowców jak złoto oraz węgiel. Na tym obszarze żyją też zwierzęta, pośród których można czasami zobaczyć gazele, orły bieliki, wielbłądy, niedźwiedzie oraz lamparty śnieżne. Ponadto występują tutaj świstaki oraz różnorodne gady.
autor prezentując kolekcję skarbów z podróży