Chciałabym Państwu przedstawić moim zdaniem  dziewięć najbardziej ciekawych miejsc w Rumunii.Oto moje Top 9

1.Bukareszt

Bukareszt –jest to  stolica i zarazem  największe miasto Rumunii.Tutaj dobrze rozwija się  przemysł usługowy .

Warto zobaczyć tutaj Pałac Parlamentu, Domu Ludowego (Casa Poporului) .Pod budowę wielkiego  budynku-pomnika, który mogły skala dorównać wielkością  dyktatora Ceausescu, zrównano z ziemią część bukareszteńskiej starówki. W mieście jest niewiele dobrze zachowanych budynków jednym z nich są osiemnastowieczne zajazdy Hanul Lui Manuc i Cu Tei. Szukając zabytków można wyruszyć Calea Victoriei by później odbić na wschód od Bulevardul General Gheorghe Magheru lub na północ od Bulevardul Unirii.

Będąc w Bukareszcie warto zobaczyć 

- Carturesti Carusel - jest to mająca sześć pięter  księgarnia położona w zabytkowej i odnowionej  kamienicy pochodzącej z 1903 roku

- Ateneul Român - jest to  rumuńskie ateneum zbudowane  w stylu fin de siecle.Muzeum pochodzi z 1888 roku.Tutaj warto zrobić przepiękne zdjęcia.Warto tutaj też zobaczyć sale koncertowa oraz siedzibe orkiestry Filharmonii

- Technoimport - jest to okrąglak.pochodzący z 1936 roku jego projektantem był  Leon Sterna

- Narodowe Muzeum Muzyki George Enescu - jest to pałac Cantacuzino powstały  w stylu art nouveau pochodzi on z 1903 roku

Na sam koniec pobytu w Bukareszcie proponuje zobaczenie  Muzeul National de Istorie a Românie (muzeum historyczne) oraz secesyjny Palatul CEC przy Calea Victoriei oraz zobaczenie pomnika odrodzenia mieszczącego się  przy placu Rewolucji. Pomnik,niestety nie stanowi jak to było w założeniach  triumfu narodu rumuńskiego po obaleniu komunizmu czesto zaś stanowi miejsce szyderstwa i ataków wandalizmu. Sami mieszkańcy miasta pieszczotliwie mówią o nim jako "ziemniak rewolucji",albo "oliwką na wykałaczce" i nie interesują się nim zbytnio.Niestety jakiś czas  temu ktoś wykazał podstawe pomnika farbą w kolorze czerwonym  której nie można usunąć.Niestety pomnik stanowi dowód niedokończonego triumf przyszłości nad smutną przeszłością.Tak wiele jeszcze niestety należy zrobić.

2.Delta Dunaju

Delta Dunaju. Jest to druga pod względem wielkości (po Wołdze) delta w Europie. W niedalekiej odległości od mniejscowości Tulcza Dunaj rozgałęzia się na 3 główne  ramiona są nimi  Kilia, Sulina i Sfântu Gheorghe (Święty Jerzy). Oddległość  Tulczy do wybrzeża Morza Czarnego to odległość około 80 kilometrów.Obszar delty wynosi  prawie 3,5 tys km w tym 2 mozaiki wysp, do tego o mniejszej wielkości wysepki oraz , mniejsze i większe naturalne  kanały starorzeczy, jezior, bagien.Całość daje bardzo dobre  co warunki dla życia ptaków a jest ich tutaj zawrotna ilość która wynosi  aż 300 gatunków. Więszość terenu stanowi ścisły rezerwat UNESCO.By móc dostać na teren delty należy przeprawic się przez Dunaj.Ciekawostka jest że właśnie będące tutaj jeziora są bardziej ciekawe pod względem ornitologicznym, niż Dunaj. Bowiem  na jeziorkach, zakolach, starorzeczach, w meandrach znajdują się przeróżne ptasie okazy które są ciekawe pod względem różnych gatunków, jak i liczebności.

Delta Dunaju stanowi  teren tzw Dobrudży. Swój dom ma tutaj 15 tys. ludzi, większość to rybacy. Prawie całość ludzi  mieszka w domachkrytych strzechą lub eternitem który jest szkodliwy. Niektórzy z tych ludzi do teraz żyją  bez prądu i  bieżącej wody. Do części wiosek można przybyć tylko przyprawiając się  wodą. 

Odnośnie ptaków są różne jest ich są to np. pelikany, czaple, ibisy czy czaple nadobne.czy też warzęchy są wyjątkowe że wzgledu na długi dziub porównywalny do łyżki drewnianej.  Po rumuńsku jest nazywany Lopătar. 

3.Lake Vidraru 

Lake Vidraru jest to piekne jezioro zaporowe położone w środkowej Rumunii, mieszczące się na rzece Ardżesz na obszarze Gór Fogaraskich. Jezioro powstało  w 1965 roku kiedy to miało miejsce budowanie zapory na rzece Ardżesz w odległości kilku kilometrów w kierunku północnym od miejscowości Arefu. Aktualnie tama jest duża  atrakcję która  chętnie oglądają przybywający tu turysci. Jezioro ma wymiary  155 metrów głębokości zaś samay tama wznosi się na 166 metrów ponad taflę wody. Nad zaporą znajduję sie się niezwykły posąg Prometeusza który trzyma w rękach piorun.Nieopodal zapory mieści się bardzo znany zamek słynnego o.okrutnym charakterze  hospodara Włada Palownika - Poenari.Za zaporą rozpoczyna się znana szosa Transfogaraska.

4.Monastryt Putna

Monastyr nie ma tylko swojej wartości  historycznej ale jest też miejscem grobu,Stefana Wielkiego, który po pośmiertnie został uznany za świętego. Aktualnie  co  roku w dzień 2 lipca odbywa się uroczystość św. Stefana w monastyrze. Z całego świata przybywają wtedy goście.Najważniejsza tutaj.jest  cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Cerkiew jak większość mołdawskich świątyń nie maluję się z zewnątrz. Mieści się ona na planie trójkonchowym, ma typową dekoracje nisz mieszcząca się na całych ścianach zewnętrznych oraz posiada  strzelistą wieże która zdobią kręte kolumienki.Cerkiew tworzą nawy, komory grobowej(miejsce pochówku  Stefana i jego dwóch żon) rzednawia i przedsionka. Monastyr jest na około otoczony przez potężne kamienne mury mające wieże.W środku  których mieści się też druga, mniejsza pochodząca z XVIII wieczna cerkiew św. Piotra i św. Pawła oraz muzeum klasztorne.

5.Peles Zamek w Sinaua

Jest to idylliczna, w stylu neorenesansowym budowla mieszcząca  się 135 kilometrów od Bukaresztu, nieopodal  kurortu Sinaia. Zamek Peles był zbudowany  pod koniec XIX wieku był on zbudowany dla króla Karola I. Jego pierwszy projekt stworzył wiedeński architekt Carl Wilhelm Christian Ritter von Doderer.Twierdza była wiele razy remontowana i odrestarowana .Do śmierci Karola I w 1914 roku zamekposiadał funkcje letniej rezydencji.Teraz mieści się tu  muzeum.

6.Transylwania

Siedmiogród, nazywany częściej jako Transylwanią, stanowi bardzo interesująca  część Rumunii. Ta historyczna kraina,  otoczona jest nieodgadnieta tajemniczą  potrafi spodobać się każdemu kto tu przybywa. Liczne zabytki w których przemawia przeszłość zachowane są bardzo dobrze,a występująca niesamowita przyroda, powoduje, że Transylwania z roku na rok jest coraz częściej zwiedzana.

Transylwańskie miasta to skarbnice niesamowitych dzieł architektury. Zaś najcenniejsze z nich stanowią:

-ewangelicki kościół parafialny w Sybinie, --- gotycki kościół halowy w Braszowie tzw. Czarny Kościół, 

-fara św. Michała w Klużu,

-kościół św. Małgorzaty w Medias.

Zabytki są przepiękne i warte zobaczenia.Pełne niesamowitej sztuki architektonicznej. Na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO znalazły się: historyczne centrum Sighisoary oraz mnóstwo wiejskich grodów warownych.

7.Trasa Transfogarska 

Droga Transfogarska (Transfăgărășan), jest to droga krajowa DN7C razem z Transalpiną, stanowią  dwie kultowe drogi Rumunii. Przecina ona Góry Fogaraskie z północy zaś w kierunku północnym  łączy miasta Sybin w Siedmiogrodzie i Pitești na Wołoszczyźnie. Droge ta zbudowano w latach 1970-74 na życzenie  Nicolae Ceauşescu,.Miała stanowić drogę ucieczki w razie ataku radzieckiego. Przy budowie jej zmarło aż40 żołnierzy, a koszty były bardzo wysokie.Teraz jest bardzo popularna atrakcją turystyczna.Naprawdę polecam przemierzenie tych Warto 151 km Trasy  by oddać się przyjemności oglądania niesamowitych widoków.

Trasa ma Długość: 151 km,  zaś jej maksymalna wysokość to  2 034 m n.p. Czynna jest od końca czerwca do końca października. Tutaj występują atrakcje w postaci: Jeziora Balea, Zamek Poenari (kiedyś był on własnością Włada Palownika, będącego pierwowzorem  Drakuli), zapora na rzece Ardżesz mająca długość 160 m, tunel najdłuższy w Rumunii mający długość 884 m, zamknięty zima oraz 5 wiaduktów.

8.Trasa Transalpina

Trasa Transalpina stanowi niesamowicie malownicza górska droga (DN67C) położona Rumunii, łącząca miasteczko Novaci w Oltenii z wioską Sebeș w Transylwanii. To  najwyżej znajdująca  droga w Karpatach, która w punkcie przełęczy Urdele ma wysokość 2145 metrów n.p.m. Transalpina wiedzie przez np.centralny  grzbiet pasma górskiego Parâng przepiękna  przełęcz Pasul Urdele oraz przełęcz Pasul Tărtărău (1665 metrów n.p.m.).Ponadto biegnie przez  miasteczko górskie Rânca (stanowi zimowa pora  ośrodek narciarski) czy przełęcz Florile Albe. Rok 2010 roku był moment kiedy ta droga w pewnym stopniu została. pokryta asfaltem przez to jest obecnie lepiej dostępna i przejezdna.Kawałek  trasyjest wyłącznie dla samochodów terenowych ewentualnie posiadających wysokie zawieszenie (starsze odcinki mogą sprawiać wiele kłopotów nawet wprawionym kierowcom). W porach zimowych zalegający śnieg może powodować całkowitą nieprzejezdność drogi. Łączna długość Transalpiny wynosi około 135 km i składa się z dwóch odcinków: północnego, między miejscowością Sebeș a skrzyżowaniem z drogą 7A, oraz południowego, miedzy  skrzyżowaniem z drogą 7A a miejscowością Novati.
Kiedyś Transalpina zwana  była przez lokalnych pasterzy Diabelską Ścieżką.

9.Zamek w Branie

Bran jest to małe  miasto położone  w środkowej Rumunii, w odległości około 30 km w kierunku południowo-zachodnim od Braszowa. Warte zobaczenia jest mieszczący się na przepięknej skalnej grani jeden z najbardziej słynnych zamków rumuńskich. Pierwsza kamienna warownia została zbudowana w  połowie XIV wieku. Zamek mieści się na miejscu starego, którego zniszczyli  turkowie drewnianego grodu obronnego. Główną funkcja nowej twierdzy była ochrona pobliskich przełęczy górskich i szlaków mieszczących się  na trasie Siedmiogród-Wołoszczyzna, przed wojskami tureckimi.Aktualny ówczesny wygląd zamek otrzymał w czasie całkowitej przebudowy.Miała ona miejsce w latach 1886-1888 autorem tego projektu był pochodzenia francuskiego architekt Viollet-le-Duca. Zamek w Branie kojarzony jest  ze słynnym hospodarem wołoskim który nazywał się Władem Palownikiem zwany też potocznie Drakulą. Postać była  iskrą zapalna dla pochodzenia irlandzkiego pisarza Brama Stokera do stworzenia książki pt. Dracula. To  w niej autor w bardzo precyzyjny sposób opisał siedzibę Draculi, odwołując się do zamku w Branie. Historycy mysla lecz  że Wład z duża doza prawdopodobieństwa nigdy tu nie mieszkał. Na początku XXI w murach zamku zostało stworzone  muzeum. Każdego roku zamek w Branie  jest zwiedzany  przez blisko pół miliona turystów.

Ceny biletów wstępu do zamków 

- ulgowy - 15 LEI
- normalny - 25 LEI
- osoby niepełnosprawne - wstęp wolny

 

 

 

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.