Kim jest ten Goeppert, któremu w Szprotawie i we Wrocławiu postawiono pomniki? Kim jest ten Goeppert, że w Szprotawie jego imieniem nazywa się wytworny park?
To intrygująca postać. Bo jak napisać inaczej o kimś, kto był równocześnie wybitnym lekarzem, chirurgiem, okulistą, farmaceutą, botanikiem, paleobotanikiem, profesorem, rektorem uniwersytetu, autorem setek publikacji naukowych, dyrektorem ogrodu botanicznego, wynalazcą i odkrywcą? Wydaje się to niemożliwe, a jednak prawdziwe. Dziś zwykliśmy o takich mówić – ludzie renesansu. Honorowy obywatel Szprotawy i Wrocławia. Do tego pradziadek laureatki nagrody Nobla z fizyki, Marii Göppert-Mayer.
To Heinrich Goeppert, urodzony w Szprotawie 25 lipca 1800 roku. W Szprotawie doskonale zachował się jego dom rodzinny – słynna apteka „Pod Murzynkiem”, dziś już co prawda nieczynna. Dom ten z uwagi na swoją rangę jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej.
Link do lokalizacji Domu Goeppertów w Szprotawie
Mało znana relacja Goepperta dotyczy drogi i skutków uderzenia pioruna w sąsiedni dom. Jeszcze w czasach zamieszkiwania w Szprotawie odkrył tajemnicze i unikatowe stanowisko skamieniałych muszli i kości zwierząt pod wsią Witków. Badał także osobliwą florę Buczyny Szprotawskiej, obecnie rezerwatu, rozsławiając ją w publikacjach i na odczytach na całym świecie. Zapoczątkował na Śląsku ochronę zabytkowych drzew, uświadamiając leśnikom konieczność pozostawiania sędziwych okazów. To jedynie krople w oceanie zainteresowań, międzynarodowego dorobku i osiągnięć naukowca. To on rozstrzygnął długotrwałą debatę na temat pochodzenia węgla.
Goeppert osiadł i zmarł we Wrocławiu, gdzie mieszkańcy wystawili mu pomnik. Podobnie zresztą szprotawianie – w Parku Goepperta. Zainteresowanym polecamy ciekawy spacer „Szlakiem Goepperta” w Szprotawie. W Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. F.Matuszkiewicza możemy zobaczyć historyczne butle aptekarskie z apteki Goeppertów.
Opis i mapa szlaku Śladami Goepperta w Szprotawie
Tekst i zdjęcia: Maciej Boryna 2023
Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej