To jeden z trzech cennych przyrodniczo nadbobrzańskich parków Szprotawy. Jako peryferyjny był do niedawna mało znany. Jednak ostatnie odkrycia to zmieniły. Generalnie za sprawą samych mieszkańców, którzy wraz ze stowarzyszeniem Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom podjęli się uporządkowania i rewitalizacji parku. Wtedy natrafiono m.in. na zapomniane szczeliny przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej, wykonane według katalogów niemieckiej obrony przeciwlotniczej. Jeszcze mapa z XVIII wieku ukazuje, że przez obecny park wiódł historyczny bród, tj. przejście przez Bóbr, który można rozpatrywać przy badaniach okoliczności powitania w tym rejonie cesarza Ottona III przez władcę polskiego Bolesława Chrobrego w 1000 roku. A nad samym Bobrem stała jakaś budowla rezydencjonalna, o której prawie nic nie wiadomo.
Więcej o szczelinach przeciwlotniczych w Parku Huta
Od kilku lat mieszkańcy sprzątają park i organizują imprezy integracyjne. Władze Szprotawy i tutejsi przedsiębiorcy pomagają w odtworzeniu promenad spacerowych, odnawiają ławki i utrzymują porządek. Kilka lat temu miejskie służby turystyczne urządziły mini parking i wytyczyły szlak prowadzący do wspomnianych szczelin przeciwlotniczych. Z parku można wyjść też nad Bóbr i podziwiać panoramę rzeki, gdzie ustawiono oryginalną ławkę z recyclingu.
Park Huta to stary nadrzeczny grąd, podobnie jak pobliskie Park Słowiański czy Park Dęby. Jak każdy ma swoje osobliwości. Po północnej granicy parku przepływa niewielki Rów Mikołaja (niem. Niklas-Graben). Przy jego źródliskach obserwowano rzadkie okazy roślinności, natomiast z fauny traszki zwykłe i grzebieniaste. Mało kto dziś uwierzy, że nad małym potokiem jeszcze w XVIII wieku ulokowany był napędzany siłą wody młot kuźniczy w Iławie. Na obszarze parku znajduje się również nitka starorzecza Bobru, której fragment zasypano po II wojnie światowej.
Lokalizacja starorzecza Bobru w Parku Huta
Z parkowej roślinności szczególną uwagę zwracają pokaźne dęby szypułkowe, wyjątkowy egzemplarz topoli oraz ciekawie rozwinięty buk czerwony jako pomnik przyrody. Wczesną wiosną parkowa przestrzeń wyścielona jest kobiercem zawilców gajowych, dostarczając szczególnych doznań wizualnych. Nic dziwnego, że taki nadrzeczny obszar starego lasu polubiły ptaki, których możemy naliczyć kilkadziesiąt gatunków.
Lokalizacja pomnikowego buka w Parku Huta
Mapa sprzed 100 lat dowodzi, że już wtedy park posiadał formę uporządkowaną, z licznymi alejkami. Zapewne ma to związek z przyległym od strony ul. Sobieskiego dawnym lokalem gastronomicznym, z kręgielnią i ogródkiem piwnym w części granicznej parku. Oprócz wspomnianych wojennych szczelin przeciwlotniczych, tajemniczą pamiątką jest ziemny kopiec o nieznanej genezie i przeznaczeniu, rejestrowany także przez mapę z XVIII wieku.
Ścieżka dydaktyczna do szczelin jest kwalifikowana do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej. Obok parku znajdują się pozostałości dawnej huty, ale to już zupełnie inna historia.
Tekst i zdjęcia: Maciej Boryna 2023
Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej