Moim kolejnym celem podróży był nasz ukochany polski Kraków.Tutaj zobaczyłam najpopularniejsze atrakcje.Zapraszam na mój Top-9.
1.Barbakan
Barbakan, nazywany jest też Rondlem, stanowi on zabytek, który to jest jednym z najpiękniejszych oraz najbardziej istotnych zabytków Krakowa. Atrakcja jest pośród zabytków Krakowa, jednym z małej ilości zachowanych tego typu w Europie dzieł typowej architektury obronnej.
Barbakan powstał w XV w. prezentuje on styl typowo gotycki, który to był połączony tak zwaną szyją posiadającą bramę Floriańską, natomiast naokoło była głęboka fosa, która miał system śluz oraz system mostów. Barbakan był zaprojektowany na rzucie koła, miał on kondygnacje strzelnic, w ilości trzech, które były zakończone galerią, a nad tą ostatnią jest 7 wieżyczek. Barbakan ma 2 bramy, które występują od strony murów miejskich i od strony Kleparza. Brama od strony murów miejskich została wybudowana w połowie XIX w i mieściła się w miejscu typowo gotyckiej wieży. W zachodzie umiejscowionej bramy znajdującej się (od Kleparza) był most prezentujący się jako zwodzony, ten most jest wsparty na 4 filach.
2.Franciskan Church
Kościół Franciszkanów pochodzi z epoki wczesno gotyckiej. Kościół został wybudowany przez zakon Franciszkanów. Powstał on z dużą dozą prawdopodobieństwa na planie Krzyża greckiego równoramiennego. Kościoł był stworzony w drugiej połowie XIII wieku i z jego powstaniem wiąże się inicjatywa wspierana przez osobę księcia Bolesława Skromnego (Bolesław Wstydliwy). Zachwyciło króla na tyle to miejsce, że król miał życzenie być tam pochowanym. W roku 1279 król zgodnie ze swoja wolą został właśnie tam pochwany.
Wraz z połową XV wieku kościół uległ rozbudowie dzięki temu, że była przedłużona nawa oraz uległo przedłużeniu prezbiterium, które kończą trójstronną absydę. Później dodano Kaplicę Męki Pańskiej, która była związana w sposób bezpośredni z braterstwem Męki Pańskiej powstałym w 1595 r. Do dzisiejszego dnia bractwo funkcjonuje.
Kościoł uległ zniszczeniu w czasie najazdu szwedzkiego, który miał miejsce w 1655 r. Później Kościoł został odbudowany w sposób całościowy.
Kościoł uległ kolejnemu zniszczeniu w wyniku pożaru w roku 1850. W tym czasie środek budynku został strawiony. Wraz z rokiem 1912 zostały ukończone prace o charakterze konserwatorkim oraz rekonstrukcyjnym. Wówczas wnętrze dostało swój nowy wyraz. Polichromowanymi freski prezbiterium oraz transeptu były dziełem autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, a te stworzone w nawie są autorstwa Tadeusza Popiela. Oprócz tego Wyspiański stworzył przepiękny złożony z 8 witraży zestaw datowany na okres od 1897 roku do 1905 roku. Pośród nich najbardziej wspaniały znajduje się w oknie fasady typowo zachodniej i okazuje on Boga Ojca kiedy zajmował się utworzeniem świata.
Do dnia dzisiejszego można też podziwiać prezbiterium o sklepieniu krzyżowo-żebrowym kaplicy oraz transeptu Matki Bożej Dolours. Wewnątrz kościoła jest też warta uwagi kaplica Męki Pańskiej Oprócz tego do Kościoła należy klasztor powstały w XV wieku.
Ciekawym aspektem są też portrety, których w ilości 30 ukazujących biskupów krakowskich. Portrety powstawały zaczynając od XV wieku, a kończąc na XVIII wieku. Tutaj można zobaczyć też epitafiamy umiejscowione w ścianach oraz grobowce.
3.Kazimierz
Krakowski Kazimierz stanowi miejsce bardzo istotne oraz powstałe dzięki trwającym wiele wieków sąsiedztwie chrześcijańsko-żydowskim. Ludność Żydowska występowała tutaj w połowie XIV w. i mieszkała, aż do początku XIX w. Ten teren był zamknięty w obrębie aktualnych ulic Wawrzyńca, Józefa, Miodowej, Wąskiej, oraz Bożego Ciała. Kiedyś miejsce było mająca swoją autonomię i była to swego rodzaju enklawa. Wówczas Żydzi w tej enklawie władali w sposób samodzielny. Rządy wyglądały w taki sposób, że nad ludnością władał król, a w jego imieniu rządził wojewoda krakowski.
Na Kazimierzu miało miejsce życie odnoszące się do religijności krakowskich Żydów. Żydzi tutaj modlili się w 6 synagogach ortodoksyjnych (Remu, Starej, Kupa, Wysokiej, Poppera oraz Izaaka) oraz w synagodze Postępowej (Tempel). Synagogi były finansowane przez gminę żydowską, funkcjonowało tutaj mnóstwo domów modlitwy, będących pod władaniem prywatnych ludzi oraz stowarzyszeń o charakterze religijnym.
Aktualnie Kazimierz jest bardzo znanym miejscem, gdzie zawsze coś się dzieje i tutaj zawsze można cieszyć się życiem typowo artystycznym oraz kulturalnym. Najbardziej popularne oraz odwiedzane pracownie typowo artystyczne oraz kafejki. Możecie je Państwo spotkać w rejonie ulic takich jak Józefa, Miodowej, Szerokiej, Izaaka, Podbrzezie i naokoło placu Nowego.
Będąc na Kazimierzu konieczne zobaczcie plac Wolnica. Dawniej był on miejscem funkcjonowania miejskiego rynku. Jego nazwa jest w bezpośredni sposób związana z wolnym handlem i był to wraz z XVIII wieku dany miastu przywilej. Oprócz tego na placu znajduje się pochodzący w XV wieku dawny ratusz, będący typowo miejskim teraz jest on oddziałem Muzeum Etnograficznego.
Ponadto w Kazimierzu proponuje spojrzenie na Kościoł Św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz św Małgorzaty. Został on stworzony w XIV wieku i prezentuje on doskonały przykład architektury typowo gotyckiej. W środku można zobaczyć wnętrze prezentujące elementy epoki baroku, pośród których pochodzący z XVII wieku krucyfiks odnoszący się do koła śmierci. Ponadto można zobaczyć zrobiony z marmuru czarny ołtarz oraz Bazylikę Bożego Ciała, która powstała w XIV wieku. W środku portrafi urzec typowy dla epoki gotyckiej witraż.
Później warto zwiedzić Kościoł Świętej Trójcy, który został stworzony w XIII wieku. Tutaj są zaprezentowane przepiękne witraże.
Ostatnią budowlą wartą zobaczenia jest barokowa bazylika św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa .Ta bazylika została wybudowana w XII wieku. Bazylika nosi nazwę Kościoła na Skałce, czy też Skałka. Tutaj warto też zwiedzić umiejscowione w podziemiach krypty, gdzie spoczeły szczątki bardzo ważnych Polaków w tym Czesława Miłosza, Jana Długosza, Adama Asnyka oraz Stanisława Wyspiańskiego. Miejsce warte odwiedzenia.
4.Kościoł Mariacki
Prawidłowa nazwa Kościoła Mariackiego to Kościół Archiprezbiterialny pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ten bardzo znany i znajdujący się w Polsce kościół stanowił świątynią krakowskiego mieszczaństwa oraz patrycjatu .
W Kościele można zobaczyć główny szafkowy ołtarz który był dziełem Wita Stwosza. Ołtarz pochodzi z okresu 1477 - 89 i zawiera on polichromie autorstwa Jana Matejki. Jego fundatorem było mieszczaństwo Krakowa.
Ołtarz jest niesamowity i stanowi biorąc pod uwagę wielkość największy tego typu ołtarz w całej Europie. Ołtarz był stworzony w okresie od 1477 do 1489 roku. Ołtarz osiąga wymiary kształtujące się na poziomie 11 x 13 m, wysokość ołtarza, która pozwala na umieszczenie w ołtarzu rzeźb o wysokości realistycznych postaci, jest rowna ok. 2,7 m. Ołtarz ma konstrukcje stworzoną w drzewie dębowym, a rzeźby były zrobione z drewna lipowego. Podstawą Ołtarza jest predella nawiązująca do drzewa genealogicznego Chrystusa i Maryi. Szafa nastawy jest piękna i posiada skrzydła w ilości czterech. Otwarta szafa odnosi się do tajemnic osoby Maryji, tj. tajemnicy Radości, od Tajemnicy Zwiastowania po Zesłanie Ducha Świętego - mieszczące się na skrzydłach. Można też zobaczyć scenę ukazującą Zaśnięcie Maryi Panny wraz z otaczającycmi ją Apostołami. Po tym jak ulegnie zamknięciu szafa można zauważyć sceny przedstawiające Boleści Maryi ich liczba wynosi dwanaście.
Codziennie możecie Państwo usłyszeć w odstępach godzinnych hejnał z wieży mariackiej. Dawniej wokół kościoła Mariackiego był cmentarz. Aktualnie można zobaczyć jeden z najpiękniejszych zaułków Krakowa - jest to plac Mariacki. Tutaj jest dostępna do zobaczenia dla turystów fontanna z wyrzezbionym chłopcem z brązu. Figura jest kopią figur z ołtarza Mariackiego i był to podarek od krakowskich rzemieślników dla miasta.
5.Muzeum Schidlera
Moi Drodzy Państwo w Fabryce Schindlera czyli w miejscu będącym jednym z oddziałów należących do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mają Państwo do dyspozycji wystawę mającą tytuł „Kraków – czas okupacji 1939-1945”. Wystawa ma stały charakter i pozwala spojrzeć na losy wojenne zarówno narodowości żydowskiej jak i polskiej. Są tutaj też przedstawione osoby samym okupantów.
Całość wygląda wspaniale niesamowite są te prezentacje multimedialnie opisujące przeżycia światkow oraz zdjęcia z tamtych czasów. To ma robić wrażenie i oczywiście je robi. Całościowy wymiar oddziałuje na zmysły i pozostaje na długo w pamięci. To lekcja historii w najlepszym wydaniu.
Muzeum jest czynne w czasie zimowym zimowym (od listopada do marca) w poniedziałek w godzinach 10:00 – 14:00 od wtorku do niedzieli 10:00 – 18.00.
Godziny otwarcia biorąc pod uwagę okres letnim zaczynając od kwietnia kończąc na październiku poniedziałek 10:00 – 16:00 wtorek – niedziela 9:00 – 20:00 . Ważna informacja - jest tu limit dziennych odwiedzin proponuje wcześniejszą rezerwacje on- line.
6.Rynek
Rynek został wybudowany w epoce Średniowiecza, dokładnie na przecięciu dawnych szlaków handlowych, a miało to miejsce w 1257 roku. Rynek powstał na planie kwadratu, a same boki tej figury osiągają wielkość 200 m. Z każdej pierzei Rynku można zobaczyć 3 "biegnące" tutaj. Pośród nich jest ulica Grodzka, biegnąca w miejscu, gdzie dawniej występował stary szlak o charakterze handlowym. Tutaj występuje również odstępstwo od symetrii. Te odstępstwa to wynik umiejscowienia tutaj takich budowli jak Kościoł Św. Wojciecha oraz Kościoł Mariackiego.
Sam Rynek w 1978 roku znalazł swoje miejsce na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i był on jednym z pośród pierwszych z 12 obiektów, które tutaj miały swoje miejsce na świecie. Będąc na Rynku możecie Państwo spojrzeć na wcześniej wspominany Kościoł Mariacki z ujmujacym ołtarzem autorstwa Wita Stworza, później warto też spojrzeć na zachowane do dzisiejszego dnia Sukiennice. Kiedyś podobnie jak teraz będące miejscem gdzie odbywał się handel. Kiedy będą Państwo na rynku proponuje odwiedzić restauracje aby dobrze zjeść oraz wypić pyszną kawkę w kawiarni.
Na rynku proponuje też skupić uwagę na pomnik odnoszący się do osoby Adama Mickiewicza. Mieszkańcy miasta często spotykają się pod pomnikiem by spędzić czas na rozmowach. Aktualnie na placu odbywają się wydarzenia o tematyce kulturalnej pośród nich: odbywające się każdego roku uroczystości Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, juwenalia, czy też Festiwal Teatrów Ulicznych.
Pozatym spędzając czas na rynku warto spojrzeć na zabytkowe kamienice zlokalizowane nieopodal Rynku. Przykładami tych kamienic są kamienica Morsztynowska mieszczaca się pod numerem 16 gdzie teraz znajduje się restauracja Wierzynek, kamienica pod Jaszczury położona pod nr 8. Ostatnim w moim odczuciu wartym zobaczenia akcentem jest Pałac pod Baranami jego nazwa jest związana z tutaj umieszczonymi głowami baranów, które to głowy są na balkonie I piętra. Oprócz tego dziedziniec do zaoferowania będące pochodzącymi z epoki renesansu krużganki.
7.Ulica Floriańska
Ulica Floriańska jest bardzo słynną ulicą znajdującą się w mieście. Ulica jest bardzo piękna oraz o tyle urocza dzięki temu, że nie jest ona dostępna dla ruchu samochodowego. Ulica Floriańska wspólnie z Rynkiem oraz Ulicą Grodzką tworzy Trakt Królewski, który zaprowadzi Państwa na Wawel. Na ulicy codziennie coś się dzieje, można usłyszeć tutaj śmiech oraz spotkać mnóstwo ludzi. Ulica Floriańska poprowadzi turystów do mającej historyczny wyraz Bramy Floriańskiej oraz do Barbakanu. Tutaj odnajdziecie Państwo niesamowitą elewację oraz kamienice, które to są zabytkowe. To w tym miejscu możecie Państwo też zjeść dobre jedzenie oraz oddać się przyjemności odpoczynku od wielu atrakcji tego miasta.
8.Uniwersytet Jagielloński
Historia Uniwersytetu wiąże się w bezpośredni sposób z datą 12 maja 1364 r., wówczas to król, którym był Kazimierz Wielki powołał do życia Akademią Krakowską oraz Studium Generale. Początkowo występowały tutaj 3 fakultety w ilości były nimi medycyna, prawo oraz filozofia. Uniwersytet jest najstarszym Uniwersytetem w Europie. Przez czas kształtujacy się na ponad 650 lat z tego miejsca ,,wypłynęły na powierzchnię" genialne umysły, wśród których nie mogło zabraknąć naszego ukochanego papieża Jana Pawła II, wybitnej poetki Wisławy Szymborkiej oraz osoby astronoma którym był Mikołaj Kopernik .
Na uczelni jest dostępnych ponad 30 kierunków wykladanych w języku obcym oraz az 80 kierunków odbywających się w języku polskim. Na Uniwersytecie kształci się aż ponad 40 tys. studentów. Uniwersytet Jagielloński ma główną funkcję jednostki o charakterze typowo badawczym oraz naukowym. W oparciu o bazy międzynarodowe Web of Science oraz Elsevier Scopus Uniwersytet stanowi uczelnię, która ma do zaprezentowania największą liczbę prac naukowych w Polsce. Najlepsza i wyrażona poprzez wysokiej jakości badania uczelnia - Uniwersytet zdobył tytuł jako jedyny polski oraz wschodnioeuropejski w rankingu Europe’s Most Innovative Universities – Reuter’s Top 100.
9.Wawel
Wawel stanowi wzgórze powstałe z wapienia i mieszczące się w centrum Krakowa, nad Wisłą. Wawel wraz z kompleksem zabytków posiada wyjątkowe wartości artystyczne oraz historyczne. Miejsce ma wyraz symboliczny, odnosi się do kultury oraz przynależności Polaków. Dawniej Wawel stanowił miejsce gdzie przebywali polscy królowie, tutaj zaczęły się kształtować dzieje historyczne.
Zamek Królewski na Wawelu stanowi muzeum. Ten budynek stanowi nasze polskie historyczne dziedzictwo. Muzeum oferuje wiele niezwykłych przedmiotów, które mają za zadanie ideowe pokazanie przeszłości Wawelu w różnych formach. Wawel do dnia dzisiejszego jest pomnikiem naszej polskości, odnośnikiem tradycji, kultury, oraz współtworzy dziedzictwo światowe.
Zwiedzanie Wawelu jest jedną z pośród najdroższych atrakcji dostępnych do zobaczenia w Polsce. Bilet uprawniający do zwiedzania dla osoby dorosłej stanowi wydatek 61 złotych. Moi Drodzy Państwo w tej cenie mogą Państwo zobaczyć takie pomieszczenia jak mające charakter prywatny Apartamenty Królewskie, reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Zbrojownia oraz Skarbiec Koronny. Dla osób mających chęć zobaczenia dwóch wystaw wraz z Katedra Wawelska oraz Smocza Jama muszą uiścić opłatę dodatkową wynoszącą ok. 30 złotych. Wawel nie dysponuje pakietami biletów rodzinnych, w wyniku tego za dwie osoby dorosłe oraz dwójka dzieci należy zapłacić aż 304 złote.
autor Miasta na weekend Top 9