Wenecja jest miejscem, ktore odwiedza co roku blisko 30 milionów osób. Wenecja ma swoje położenie na bagnistych wysepkach Adriatyku i tworzy ją zespół mostów wraz z przepięknymi kanałami. Wenecje charakteryzuje swoista architektura oraz niespotykane położenie miasta. Dzięki temu Wenecja została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie głównie dzieki niespotykanej w innym miejscu architekturze. Wenecja to jak dla mnie miasto niezmiernie romantyczne i oczywiście mnie osobiście urzekła.
Pierwszym miejscem które odwiedziłam i spędziłam tutaj ok. 1.5 godziny było Canal Grande. Canal Grande to cieśnina w Wenecji o długości 3,8 km. Dotarłam tu w 15 minut pieszo. Canale Grande stanowi główna wenecką arterię komunikacyjną. Canale Grande jest nazywana też najpiękniejszą ulica na całym świecie. Widoki są tutaj zdecydowanie na plus. Jako ciekawostkę powiem że zamiast chodników, poruszałam się tutaj drogą wodną. Piękno Wenecji i wybrzeże przy Canale Grande oglądałam z pokładu Vaporetto czyli tramwaju wodnego linii numer 1. Tramwaj płynie bardzo powoli i zatrzymuje się na wielu przystankach. Można również popłynąć taksówką wodną lub gondola. Gondole są symbolem tego miasta, a pływają w Wenecji już od XI wieku.
Później udałam się na Most Rialto jest to najstarszy i jedyny do czasu wybudowania Ponte dell’Accademia w 1854 roku most wenecki nad Canal Grande we Włoszech. Wenecję odwiedziłam w lipcu. Dzisiaj jest tutaj 28 stopni, jest ciepło i słonecznie. Będąc tutaj jako minus mogę powiedzieć, że jest tam bardzo tłoczno, stanowczo za tłoczno. Jednak to jedyny minus tego miejsca. Widok na moście jak i pod nim jest niesamowity. Mnóstwo ludzi robiło sobie zdjęcie na tle tego mostu. Ja też sobie je zrobiłam. Tutaj również wypożyczyłam motorówkę w cenie 100 euro jednak było warto bo jazda motorówką była pełna adrenaliny i to było super.
Następnie widziałam Dzwonnica św. Marka w Wenecji. Jest to najwyższa budowla Wenecji, jej wysokość to 98,6 metrów. Na jej tarasie mieści się punkt widokowy, z niego widziałam wspaniały widok na panoramę miasta i na lagunę. Kolor laguny był cudownie piekny. Z tarasu dzwonnicy widziałam piękne zabytki architektury a były nimi kopuły Bazyliki Św. Marka, Pałac Dożów, a także Plac Św. Marka. Na taras przyjechałam windą. Minusem jest czas oczekiwania to windy. Czekałam 30 minut.
Kolejne miejsce, które odwiedziłam to Plac św. Marka. Spędziłam tutaj 1 godzinę. Plac św. Marka przyciąga swoim pięknem każdego. Kiedy wyszłam z wąskiej uliczki nie sadzilam, że zobaczę ogromu placu wraz z tłumem ludzi. Miejsce cudownie, identycznie jak bazylika św Marka. Minusem tego miejsca jest to że brak tu indywidualności wśród takiego tłumu. Ponadto brak miejsca by usiąść. Na targowisku jest gwar ale to tam kupiłam piękne pamiątki, przepiękne maski weneckie.
Następny dzień rozpoczęłam wizyta na Moście Westchnień to bardzo znany most Wenecji, również najbardziej kojarzony na świecie. Most Westchnień to atrakcja związana z przeszłością Wenecji. Most stanowił połączenie więzienie z salą sądową. Po odbytej rozprawie więzień który był prowadzony przez most do celi mógł już ostatni raz na zawsze pożegnać się z cudowna wartościa jaką jest wolność. Od westchnień więźniów pochodzi nazwa mostu. Miejsce bardzo mi się podobało.
Po tym jak kupiłam bilet dostałam się do Pałacu Dożów. Pałac jest piękny widać tam gotycki styl. Będąc tutaj obejrzałam naprawdę robiące wrażenie wystawy. Ponadto oglądałam oraz komnaty książęcych, więzienia i zbrojownie. Cudowne miejsce z duszą .Obowiązkowe do zobaczenia. Dzięki niemu wyobrazilam sobie przeszłość która przezylo ludzie majętni i wpływowi. Dla mnie najciekawszą ekspozycja pokazująca więzienie po przejściu mostu westchnień. Z praktycznych rzeczy to trzeba pamiętać, że nie wpuszczają turystów z plecakami. Byłam tutaj 2 godziny i spokojnie oglądałam ekspozycję.
Pozniej widziałam przepiękna Bazylike św. Marka w Wenecji. Miejsce było bardzo ładne szczególnie mi się podobało wielkie złocone wnętrze. Również mozaiki i muzeum zasługują na uwagę Śliczna bazylika. Od samego wejścia oglądałam marmurowe kolumny majace przeróżne kolory. Zostały tu ściągnięte tu z całego świata. Nad nimi widać było cztery konie /oryginały mieszczą się skarbcu/ zostały tu dostarczone po zdobyciu Konstantynopola. Wejście do Bazyliki jest bezpłatne dopłata jest liczona za zobaczenie skarbca. Wycieczkę zakończyłam zobaczeniem Ca’ d’Oro – pałacu w Wenecji, położonego w dzielnicy Cannaregio, nad Canal Grande. Widziałam tutaj liczne eksponaty z pochodzące antyku, w takie jaj amfory, inskrypcje, a także grecki marmurowy sarkofag z V wpne.
autor podróżniczka z pasją